Въпроси и отговори

свързани с използването на аспиратора за нос Baby-Vac

Уважаеми родители, на тази страница бихме искали да дадем отговор на всички Ваши въпроси. Надяваме се, че и Вие ще намерите отговор на това, което Ви интересува и ще разсеете съмненията, които имате.

 

Не е ли опасно изсмукването на секрети от носа на пеленачето с прахосмукачка?

Не, защото уредът работи с помощта на прахосмукачка, а не с пълната и сила. Тъй като с прахосмукачката се постига постоянно изсмукване, това позволява и образувалия се в дълбочина носен секрет лесно да бъде отстранен /прибл. 30 сек. непрекъснато изсмукване/

 

Не причинява ли болка употребата на уреда? Не е ли неприятно?

Обикновено децата не обичат, когато им се бърка в носа, но запушеният нос, затрудненото дишане, болката в ушите и други възможни усложнения са много по-неприятни, отколкото аспирирането на носа в рамките на няколко секунди.

 

Може ли уреда да се използва и при новородени?

В случай, че дишането на новороденото е затруднено поради запушен или течащ нос, използването на аспиратора е зъдължително, тъй като малкото бебе не може да диша нормално през устата. След изсмукването на носния секрет, то отново ще може да се храни и спи спокойно.

 

Колко често може да се използва уреда?

Колкото пъти детето има нужда секрета да бъде изсмучен.

 

Има ли използването на аспиратора някакви странични ефекти?

Употребата на уреда няма странични ефекти, както и изсмукването на носния секрет.

 

Може ли изсмукването на носния секрет да увреди носната лигавица?

Аспираторът по никакъв начин не уврежда носната лигавица. Когато първият ни уред, вече повече от 20 години бе пуснат на пазара, същият бе тестван в детската клиника във Виена и института по педиатрия в Германия.

 

Силата на изсмукване регулира ли се от аспиратора?

Максималната сила на изсмукване се контролира от уреда. Каквато и да е силата на Вашата прахосмукачка, максималната сила при всички случаи се регулира от аспиратора. Силата на тази засмукваща мощност се равнява на половина на тази, с която разполагат повечето аспиратори в болничните заведения. Така че, мама по никакъв начин няма да изсмуче секрета от нослето „лошо“.
Доколкото мощността на прахосмукачката може да се регулира, настройката й към по-ниска мощност (но мин. 1000-1200 Вата), ще я направи по-тиха и ще работи на по-ниски обороти. Това не значи, че изсмукването ще бъде по неефективно. Просто изсмукването ще стане по-тихо.
В случай, че прахосмукачката не може да се регулира, мощността й може да бъде намалена, като се отвори „плъзгача“ на тръбата. По този начин мощността на прахосмукачката може да се намали с 10-15 %. Така че използваме аспиратора ефикасно, без значение с колко мощна прахосмукачка разполагаме. Трябва обаче да внимаваме минималната мощност да не пада под 1000-1200 Вата, тъй като тогава уредът не може да достигне оптималната си сила на изсмукване.

 

Трябва ли с прахосмукачка да се изсмуква?

От дълбоките носни канали със слабо изсмукване секретът няма как да бъде отстранен, важно е да се получи подходящо по сила и регулярно изсмукване. Аспираторът за нос, който функционира с помощта на прахосмукачка постига този ефект.

 

Детето не се ли страхува, няма ли да се изплаши от прахосмукачката?

Всяко дете е различно, едно още в началото изпитва страх от прахосмукачката и привиква към нея след определено време, друго се забавлява с нея и иска дори само да я използва.
Препоръчително е, първият път родителите да я използват върху себе си и после да покажат на детето как се почиства нослето под формата на игра.
При новородени, това привикване към прахосмукачката е още невъзможно и процедурата трябва да става съгласно приложеното упътване.

 

Достатъчно стерилна ли е процедурата?

Не е необходимо прахосмукачката да бъде стерилна, така както и машинката за изсмукване на слюнка в зъболекарския кабинет не е стерилна. Достатъчно е, ако аспираторът е чист и обозначената с буква „А” глава на уреда е стерилна /или се стерилизира чрез изваряване/. При редовно използване е достатъчно, ако уредът се измива с антибактериален препарат.